Menu

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
16090

Salwatorianie

Blok reklamowy

Diecezja Ełcka

 

Wyszukiwanie

Statystyki

stat4u

Od wtorku, 27 grudnia, rozpoczęła się w naszej parafii Kolęda, czyli duszpasterskie odwiedziny rodzin. Dla nas katolików czas po Bożym Narodzeniu to dni, kiedy oczekujemy na tradycyjną wizytę kapłana w nazych domach. Kolęda jest oficjalną wizytą jednego z duszpasterzy z naszej parafii. Przybywa on z Bożym błogosławieństwem. Pzyjęcie kapłana w progach swojego domu jest wyrazem wiary i przywiązania do kościoła.

Jest to bardzo ważne wydarzenie dla całej rodziny, którego nigdy nie należy lekceważyć, ani unikać. Kolęda to doskonała okazja, by mieć duszpasterza przez kilkanaście minut tylko dla siebie, by wyjawić mu swoje problemy, ale i radości, by poprosić go o radę, wreszcie, by się wspólnie z nim pomodlić.

Jeżeli z ważnych powodów nie możemy przyjąć księdza w swoim domu w terminie wyznaczonym na kolędę, należy zgłosić ten fakt w kancelarii parafialnej i uzgodnić inny termin odwiedzin.

 

Jak przygotować się do przyjęcia kapłana z kolędą:

  • Sprawdźcie dokładnie, w jaki dzień i w jakich godzinach jest ona wyznaczona w Waszym rejonie zamieszkania. (Zobacz: Ogłoszenia parafialne)
  • Jeśli zajdzie potrzeba, weźcie na ten dzień urlop albo zamieńcie się z kolegami w pracy tak, by być obecnym w domu.
  • Przygotujcie się duchowo i merytorycznie (modlitwą, przygotowaniem pytań do księdza).
  • Dzieci uczęszczające na katechezę niech uzupełnią swoje zeszyty.
  • Trzeba też przynieść z kościoła wodę święconą.

 W dzień kolędy należy:

  • Odpowiednio wcześniej wrócić z pracy tak, aby w czas kolędy być w domu.
  • W pokoju, w którym przyjmiemy kapłana rozkładamy na stole biały obrus, ustawiamy krzyż i świece, wodę święconą i kropidło.
  • Można położyć też Pismo Święte.
  • Dzieci mogą położyć też swoje zeszyty z religii.
  • Zamykamy w innym pomieszczeniu domowych ulubieńców (psy, koty, ptaki czy inne zwierzęta).
  • W wyznaczonych godzinach oczekujemy na przyjście kapłana z ministrantami, by zaprosić go do swego domu.

Szczegółowy plan kolędy w naszej parafii znajduje się w dziale Ogłoszenia parafialne na naszych stronach internetowych.

Więcej zdjęć w galerii.

W czwartek 22 grudnia 2011 r. Świetlica Socjoterapeutyczna „DOM” działająca przy Szkole Podstawowej nr 1  w Węgorzewie zorganizowała w naszej parafii Jasełka oraz Mikołaja dla swoich podopiecznych.

O godz. 15:00 odprawiona została Msza Św. w intencji dzieci i pracowników Świetlicy. Mszę odprawił proboszcz tutejszej parafii ks. Alojzy Gorol, SDS. Po Mszy Św. dzieci przedstawiły przygotowane przez siebie Jasełka. Po przedstawieniu, które uczestnikom uroczystości dostarczyło wielu wzruszeń przybył św. Mikołaj i obdarował wszystkie dzieci świątecznymi prezentami. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej I świątecznej atmosferze.

 

Świetlica socjoterapeutyczna „DOM” powstała 21 lat temu w 1990 r. i od tego czasu nieprzerwanie działa przy szkole Podstawowej nr 1 w Węgorzewie.

Świetlica jest placówką całoroczną. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku (także w okresie wakacji i ferii zimowych). Placówka spełnia zadania opiekuńcze, dydaktyczne i wychowawcze. Zajęcia dostosowane są do potrzeb dzieci.

Głównym celem świetlicy jest stworzenie bezpiecznej atmosfery i spokojnego miejsca do odrabiania lekcji, zabaw i wypoczynku, dowartościowanie dzieci przez zdobywanie umiejętności praktycznych, dożywianie dzieci, a także propagowanie zdrowego stylu życia.

Obecnie do świetlicy uczęszcza ponad 40 dzieci, którymi opiekują się Dorota Fedusio oraz Marta Kaczyńska.

Więcej zdjęć w galerii.

W niedzielę, 18 grudnia 2011 r. na Mszy św. o godzinie 11:00 odbyła się uroczysta ceremonia wprowadzenia w posługę lektora czterech kandydatów z naszej parafii. W czasie tej samej Mszy św. dwuch kandydatów zostało przyjętych do grona ministrantów. Przyrzeczenia od kandydatów odebrał proboszcz naszej parafii, ks. Alojzy Gorol, który nowym lektorom pogratulował nowej funkcji. W krótkim przemówieniu ks. Proboszcz zauważył, że w dzisiejszych czasach, kiedy obserwuje się niechęć do Kościoła, angażowanie się w służbę Kościołowi jest aktem odwagi i publicznym świadectwem wiary. Przyjmując posługę lektora, czy dołączając do grona Liturgicznej Służby Ołtarza młodzi ludzie dali wyraz jednemu i drugiemu - powiedział ks. Proboszcz.

Uroczystość przygotował i nad jej przebiegiem czuwał ks. Stanisław Pajestka, wikariusz parafii, który też przygotował kandydatów do nowych funkcji w naszej parafii.

Zarówno nowym lektorom, jak i ministrantom, gratulujemy i życzymy owocnej służby.

Więcej zdjęć w galerii.

Msze święte roratnie dla dzieci w naszej parafii dobiegły do półmetka. W Roratach na zakoćczenie rekolekcji parafialnych wzięło udział ponad pięćdziesięcioro dzieci. Wszystkim dzieciom i ich rodzicom gratulujemy wytrwałości w przychodzeniu codziennie na Roraty. Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji uczestniczyć w Roratach zachęcamy do przyjścia i zobaczenia, jak ciekawa może być Msza święta i to nie tylko dla dzieci. Zapraszamy.

Więcej zdjęć w galerii

W dniach 9 i 10 grudnia miała miejsce pod patronatem Caritas ogólnopolska akcja zbiórki żywności pod hasłem "Tak, POMAGAM!" Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę szlachetną akcję, a więc: woluntariuszkom i woluntariuszom, zwłaszcza młodzieży gimnazjalnej; tym, którzy zechcieli podzielić się swoimi zakupami i ofiarowali produkty żywnościowe na pomoc dla biednych; wreszcie właścicielom placówek handlowych, którzy pozwolili, aby na terenie ich sklepów można było przeprowadzić tę szlachetną akcję. Zebrane produkty żywnościowe trafią na święta do najbardziej potrzebujących.

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Mikołaja w naszej parafi mikołaj przybył do dzieci w czasie Mszy Roratniej i, jak to Mikołaj, przyniósł dzieciom prezenty. Więcaj na ten tomat można zobaczy w galerii zdjęć. Zapraszaym do obejrzenia.

Przygotowanie do Mszy św.

W poniedziałek 28 listopada 2011 r. dzieci naszej parafii rozpoczęły adwent od celebrowania Mszy świętych zwanych Roratami. Roraty to Msza święta odprawiana ku czci Maryi, którą symbolizuje postawiona w pobliżu ołtarza biała świeca z niebieską wstążką. Nazwa Mszy świętej roratniej pochodzi od łacińskich słów introitu „rorate cæli desuper" („spuśćcie rosę niebiosa"). Roraty w naszej parafii odprawiane będą przez cały Adwent o godz. 17:00, codziennie (z wyjątkiem niedziel).

Roraty na stałe wpisały się w polską tradycję. Źródła historyczne podają, że odprawiano je już w XIII w. Na nasz grunt zaszczepiła je prawdopodobnie bł. Kinga z Węgier. W roratach brali udział wszyscy, bez względu na stan, z którego się wywodzili. Uczestniczyli w nich także królowie i ich rodziny. Na poranne adwentowe Msze św. udawali się m.in. Zygmunt Stary, Zygmunt August, królowa Bona, Anna Jagiellonka i Marysieńka Sobieska. Z książki wydanej w 1739 r. dowiadujemy się, iż przed rozpoczęciem rorat zapalone świaece przynosili do ołtarza przedstawiciele wszystkich siedmiu stanów, a więc król, prymas, senator, szlachcic, żołnierz, kupiec i kmieć. Wręczali je kapłanowi, mówiąc: „Jestem gotowy na sąd Boży”. Obrzęd przypominał, że Adwent jest oczekiwaniem także na ostateczne przyjście Jezusa.

Zapraszamy do galerii zdjęć z pierwszej Mszy św. roratniej odprawionej w poniedziałek 28 listopada oraz do przeczytania artykułu na temat symboli i zwyczajów adwentowych.

Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie...

W dzień zaduszny, Kościół modli się za wszystkich wiernych zmarłych ofiarując w ich intencji Msze Święte i nabożeństwa różańcowe.

Dla nas, którzy jesteśmy Kościołem Pielgrzymującym, dzień zaduszny i cały listopad to czas modlitewnej solidarności z Kościołem Pokutującym w czyśćcu. Ten dzień to doskonała okazja do przyjścia z pomocą naszym ukochanym zmarłym, którzy sami sobie już pomóc nie mogą. Nasze modlitwy, szczególnie Msze Święte i nabożeństwa różańcowe  to nie tylko sposób na oddanie czci zmarłym, lecz przede wszystkim wzywanie Bożego Miłosierdzia dla nich. W naszym kościele przez cały listopad, codziennie o godz. 17:15 wspólnie odmawiamy różaniec w intencji Waszych ukochanych zmarłych krewnych, przyjaciół i tych wszystkich, których zechcecie polecić w wypominkach.

Zapraszamy Was nie tylko do udziału w listopadowych Mszach Świętych i nabożeństwach różańcowych, ale również do polecania w wypominkach Waszych ukochanych zmarłych. Imiona zmarłych, za których chcecie, abyśmy odprawiali Msze Święte i nabożeństwa różańcowe należy czytelnie wypisać na specjalnie do tego celu przeznaczonych kopertach, które znajdują się przy wyjściu z kaplicy, a następnie przekazać je do zakrystii lub wrzucić do jednej ze skarbon. Za każdą ofiarę, którą przy tej okazji zechcecie złożyć składamy serdeczne Bóg zapłać!

Jak pamiętamy w nocy z 14 na 15 sierpnia br. miał miejsce akt wandalizmu w wyniku którego zniszczeniu uległa figura Matki Bożej znajdujłca się w kapliczce przed kościołem. Ten godny potępienia akt profanacji wstrząsnął uczuciami religijnymi nie tylko wiernych naszej parafii, ale również mieszkańcami całego miasta Węgorzewa.

Z radośią pragniemy poinformować, że dzięki ofiarności Parafian została zakupiona nowa figura Matki Bożej pod wezwaniem Wspomożycielki Wiernych. Obecnie trwają prace nad zaprojektowaniem nowej kapliczki, która stanie nieopodal obecnej, lecz bardziej w centralnym miejscu skweru przed kościołem. Chcemy, aby nowa figura przedstawiająca Matkę Bożą usytuowana była w kapliczce bardziej okazałej, a przy okazji w miejscu łatwo dostępnym dla wiernych.

    W miesiącu październiku Kościół zachęca wiernych do włączenia się w modlitwę różańcową. Jest ona w medytacją nad dziełem zbawienia, jaki podjął dobry Bóg w trosce o człowieka. Przewodnikiem w tej modlitwie jest Matka Najświętsza. To właśnie Ją Bóg zaprosił do szczególnej posługi, by stała się Matką Zbawiciela. Ona w różnych etapach swojego wzrastania w wierze uczyła się bliskości Boga. Najpierw rozważała wielkie dzieła Boże w pisane w historię narodu wybranego – Izraela. Uczyła się rozpoznawać głos Boga i Jego działanie  na rzecz człowieka. Pan Bóg Maryję zachował od skażenia grzechem, dlatego Jej światłe oczy serca przyjęły zaproszenie skierowane ustami Archanioła Gabriela, aby wyraziła zgodę na poczęcie i narodzenie Syna Bożego w Jej ciele. To przesłanie wcale nie było oczywistością. Wymagało głębokiego namysłu i dorastania do ochotnej odpowiedzi. We wspólnocie Kościoła każdy ma swoiste „zwiastowania”. Dotyczą one naszego osobistego i wspólnotowego szczęścia, jakim jest wezwanie do współpracy z Bogiem w dziele zbawienia. Inaczej, chodzi o nasze szczęście wieczne, do którego zaprasza nas Bóg. Nasz ludzki umysł często jest nieporadny. Wola skażona grzechem łatwiej wybiera zło. Czujemy się bezradni jak św. Paweł, który pisze, że chociaż wie co jest dobre, łatwiej mu jest wybierać zło, którego tak naprawdę nie chce. Z podobnym doświadczeniem stajemy w październikowy wieczór, by wypowiedzieć naszą nieporadność przed Bogiem. Na tej drodze staje blisko nas Maryja. Ona jest Przewodniczą pewną do nieba. Kiedy pozwolimy, by Ona modliła się razem z nami, łatwiej nam będzie uczyć się mądrości życia. Wsłuchując się w pozdrowienie Maryi, Zdrowaś Maryjo łaski pełna, Pan z Tobą…, uświadamiamy sobie, że również każdy z nas jest naznaczony błogosławieństwem Pana. Nie jestem byle kim. Jestem chrześcijaninem. Noszę imię Chrystusa. Należę do Bożej Rodziny. Jestem dzieckiem Bożym. Czy to możliwe, pytamy? Jak to się dzieje, że często o tym zapominam. Będąc blisko Maryi ta prawda o moim życiu staje się ewangelią, dobrą nowiną.  Jak długo jeszcze będę walczył przeciwko sobie zanim pozwolę się objąć kochającym sercem Maryi?  Oto zaproszenie do różańca. Jak paciorki różańca przesuwają się chwile, nasze smutki, radości i troski. A Ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec, Święta Maryjo pełna łaski. 

  • Nabożeństwa różańcowe razem z dziećmi w tygodniu o 17.00
  • Nabożeństwa różańcowe dla młodzieży i dorosłych codziennie o 17.30

 

W sobotę 15 października odbyło się w naszej parafii czuwanie fatimskie. Kończyło ono tegoroczny cykl nabożeństw fatimskich odprawianych na pamiątkę objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 r. i z tego powodu miało charakter bardzo uroczysty.

Czuwanie rozpoczęło się poranną modlitwą różańcową. Głównej Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił wikariusz z parafii Świętych Piotra i Pawła w Węgorzewie, ks. Robert Wielgat. Wraz z nim koncelebrowali lokalni duszpasterze oraz kapłani z parafii Dobrego Pasterza w Węgorzewie i z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Wilkasach.

Oprawę muzyczną do uroczystej mszy przygotowały dwa węgorzewskie chóry, które przybyły na zaproszenie  proboszcza tutejszej parafii, ks. Alojzego Gorola: Chór Ojczyzna z parafii. Św. Piotra i Pawła oraz Chór z grekokatolickiej parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża. Na dziękczynienie po mszy chórzyści z parafii Świętego Krzyża wykonali w języku ukraińskim Akatyst, pieśń pochwalną do Najświętszej Maryi Panny. Ks. Dymitr Harasin, proboszcz parafii Świętego Krzyża w krótkim wprowadzeniu wyjaśnił znaczenie i rolę tego hymnu w liturgii obrządku grekokatolickiejego.

W uroczystej mszy wzięli udział licznie zgromadzeni wierni.

Kolejne czuwanie fatimskie odbędzie się w sobotę 19 maja 2012 r. Zapraszamy.

Droga Krzyżowa

W sobotę, 17 września odbyło się w czuwanie fatimskie. W czuwaniu aktywny udział wzięła młodzież gimnazjalna przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.  Czuwanie zakończyło się o godz. 22:00 odmówieniem komplety. Ks. Alojzy Gorol, proboszcz, żegnając ludzi zaprosił do udziału w kolejnym nabożeństwie, które odbędzie się 15 października.

Dzisiaj jest

piątek,
19 kwietnia 2024

(110. dzień roku)

Święta

Piątek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Matka Boża z Fatimy

Sanktuarium w Fatimie

Światowy Apostolat Fatimski

Światowe Dni Młodzieży

Kraków 2016r.